Genel

Türkiye Cumhuriyeti Kronolojisi

  1. Türkiye Cumhuriyeti 1923
        1. Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti (1920-1923)
          1. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükumeti Başkanı (1920-1923)
          2. Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti Başbakanı (3 Mayıs 1920-24 Ocak 1921)
            1. Teşkilat-ı Esasiye Kanunu (Anayasa) (21 Ocak 1921)
          3. Fevzi Çakmak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti Başbakanı (24 Ocak 1921-19 Mayıs 1921)
          4. Fevzi Çakmak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti Başbakanı(19 Mayıs 1921-9 Temmuz 1922)
            1. Türk Fransız İtilafnamesi 1921
          5. Rauf Orbay, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükumeti Başbakanları (12 Temmuz 1922- 4 Ağustos 1923)
            1. Mudanya Mütarekesi, İstiklâl Harbi’ni sona erdiren ateşkes antlaşması (11 Ekim 1922)  
            2. Saltanatın Kaldırılması (1 Kasım 1922)
          6. Fethi Okyar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükumeti Başbakanı (14 Ağustos 1923-27 Ekim 1923)
        2.  Türkiye Cumhuriyeti 1923
          1. I. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk (1923-1938) 
          2. I. Başbakan İsmet İnönü, I. İnönü Hükümeti (30.10.1923-06.03.1924) 
            1. Lozan Antlaşması (24 Temmuz 1923)
          3. II. Başbakan İsmet İnönü, II. İnönü Hükümeti (06.03.1924-22.11.1924)  
            1. Türk Yunan Dostluk, Tarafsızlık, Uzlaştırma ve Hakemlik Andlaşması 1930  
            2. Montrö Boğazlar Sözleşmesi (20 Temmuz 1936) 
          4. 3. Başbakan Ahmet Fethi Okyar (22.11.1924-03.03.1925)
          5. 4. Başbakan İsmet İnönü III. İnönü Hükümeti (03.03.1925-01.11.1927)
          6. 5. Başbakan İsmet İnönü IV. İnönü Hükümeti (01.11.1927-27.09.1930)
          7. 6. Başbakan İsmet İnönü V. İnönü Hükümeti (27.09.1930-04.05.1931)
          8. 7. Başbakan İsmet İnönü VI. İnönü Hükümeti (04.05.1931-01.03.1935)
          9. 8. Başbakan İsmet İnönü VII. İnönü Hükümeti (01.03.1935-01.11.1937)
          10. 9. Başbakan Celâl Bayar I. Bayar Hükümeti.(01.11.1937-11.11.1938) 
          11. II. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü (11.11.1938-22.5.1950)
          12. 10. Başbakan Celâl Bayar II. Bayar Hükümeti. (11.11.1938-25.01.1939)
          13. 11. Başbakan Refik Saydam I. Saydam Hükümeti (25.01.1939-03.04.1939) 
          14. 12. Başbakan Refik Saydam II. Saydam Hükümeti (03.04.1939-09.07.1942)
          15. 13. Başbakan Şükrü Saraçoğlu I. Saraçoğlu Hükümeti (09.07.1942-09.03.1943) 
          16. 14. Başbakan Şükrü Saraçoğlu II. Saraçoğlu Hükümeti (09.03.1943-07.08.1946)
          17. 15. Başbakan Recep Peker (07.08.1946-10.09.1947)
          18. 16. Başbakan Hasan Saka  I. Saka Hükümeti (10.09.1947-10.06.1948)
          19. 17. Başbakan Hasan Saka II. Saka Hükümeti (10.09.1947-10.06.1948) 
          20. 18. Başbakan Şemsettin Günaltay (16.01.1949-22.05.1950)
          21. III. Cumhurbaşkanı Celâl Bayar (22.5.1950-27.5.1960).
          22. 19. Başbakan Adnan Menderes (22.05.1950-09.03.1951) I. Menderes Hükümeti.
          23. 20. Başbakan Adnan Menderes (09.03.1951-17.05.1954) II. Menderes Hükümeti.
          24. 21. Başbakan Adnan Menderes (17.05.1954-09.12.1955) III. Menderes Hükümeti.
          25. 22. Başbakan Adnan Menderes (09.12.1955-25.11.1957) IV. Menderes Hükümeti.
          26. 23. Başbakan Adnan Menderes (25.11.1957-27.05.1960) V. Menderes Hükümeti.
          27. 27 Mayıs Askeri Müdahale
          28. 24. Başbakan Cemal Gürsel (30.05.1960-05.01.1961) I. Gürsel Hükümeti.
          29. 25. Başbakan Cemal Gürsel (05.01.1961-20.11.1961 II. Gürsel Hükümeti.
          30. IV. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel.
          31. 26. Başbakan İsmet İnönü (20.11.1961-25.06.1962) VIII. İnönü Hükümeti 
          32. 27. Başbakan İsmet İnönü (25.06.1962-25.12.1963) IX. İnönü Hükümeti 
          33. 28. Başbakan İsmet İnönü (25.12.1963-20.02.1965) X. İnönü Hükümeti 
          34. 29. Başbakan Suat Hayri Ürgüplü (20.02.1965-27.10.1965)
          35. 30. Başbakan Süleyman Demirel (27.10.1965-03.11.1969) I. Demirel Hükümeti
          36. V. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay.
          37. 31. Başbakan Süleyman Demirel (03.11.1969-06.03.1970) II. Demirel Hükümeti
          38. 32. Başbakan Süleyman Demirel (06.03.1970-26.03.1971) III. Demirel Hükümeti
          39. 33. Başbakan Nihat Erim (26.03.1971-11.12.1971) I. Erim Hükümeti
          40. 34. Başbakan Nihat Erim (11.12.1971-22.05.1972) II. Erim Hükümeti
          41. 35. Başbakan Ferit Melen (22.05.1972-15.04.1973)
          42. VI. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk 
          43. 36. Başbakan Naim Talu (15.04.1973-26.01.1974)
          44. 37. Başbakan Bülent Ecevit (26.01.1974-17.11.1974)) I. Ecevit Hükümeti.
          45. 38. Başbakan Sadi Irmak (17.11.1974-31.03.1975)
          46. 39. Başbakan Süleyman Demirel (31.03.1975-21.06.1977) IV.Demirel Hükümeti.
          47. 40. Başbakan Bülent Ecevit (21.06.1977-21.07.1977) II. Ecevit Hükümeti.
          48. 41. Başbakan Süleyman Demirel (21.07.1977-05.01.1978) V.Demirel Hükümeti.
          49. 42. Başbakan Bülent Ecevit (05.01.1978-12.11.1979) III. Ecevit Hükümeti.
          50. 43. Başbakan Süleyman Demirel (12.11.1979-12.09.1980) VI.Demirel Hükümeti.
          51. 12. Eylül Askeri Müdahale
          52. 44. Başbakan Bülent Ulusu (20.09.1980-13.12.1983)
          53. VII. Cumhurbaşkanı Kenan Evren 
          54. 45. BaşbakanTurgut Özal (13.12.1983-21.12.1987) I. Özal Hükümeti.
          55. 46. BaşbakanTurgut Özal (21.12.1987-09.11.1989) II. Özal Hükümeti.
          56. VIII. Cumhurbaşkanı Turgut Özal 
          57. 47. Başbakan Yıldırım Akbulut (09.11.1989-23.06.1991)
          58. 48. Başbakan Mesut Yılmaz (23.06.1991-20.11.1991) I. Yılmaz Hükümeti
          59. 49. Başbakan Süleyman Demirel (20.11.1991-25.06.1993) VII.Demirel Hükümeti.
          60. IX. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel
          61. 50. Başbakan Tansu Çiller (25.06.1993-05.10.1995) I. Çiller Hükümeti
          62. 51. Başbakan Tansu Çiller (05.10.1995-30.10.1995) II. Çiller Hükümeti
          63. 52. Başbakan Tansu Çiller (30.10.1995-6.03.1996) III. Çiller Hükümeti
          64. 53. Başbakan Mesut Yılmaz (6.03.1996-28.06.1996) II. Yılmaz Hükümeti
          65. 54. Necmettin Erbakan (28.06.1996-30.06.1997)
          66. 55. Başbakan Mesut Yılmaz (30.06.1997-11.01.1999) III. Yılmaz Hükümeti
          67. 56. Başbakan Bülent Ecevit (11.01.1999-28.05.1999) IV. Ecevit Hükümeti.
          68. 57. Başbakan Bülent Ecevit (28.05.1999 – 18.11.2002) V. Ecevit Hükümeti.
          69. X. Cumhurbaşkanı Ahmet Sezer
          70. 58. Başbakan Abdullah Gül (18.11.2002-14.03.2003)
          71. 59. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan (14.03.2003-29.08.2007) I. Erdoğan Hükümeti
          72. 60. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan (29.08.2007-06.07.2011) II. Erdoğan Hükümeti
          73. 61. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan (06.07.2011-29.08.2014) III. Erdoğan Hükümeti
          74. XI. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
          75. 62. Başbakan Ahmet Davutoğlu (29.08.2014-28.08.2015) I. Davutoğlu Hükümeti
          76. 63. Başbakan Ahmet Davutoğlu (28.08.2015-28.11.2015) II. Davutoğlu Hükümeti
          77. 64. Başbakan Ahmet Davutoğlu (24.11.2015-24.05.2015) III. Davutoğlu Hükümeti
          78. 65. Başbakan Binali yıldırım (24.05.2016-09.07.2018)
          79. XII. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (09.07.2018-Görevde)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir