İskoçya Kralı Robert Bruce 1. Robert (1274-1329)

Milattan önce 5 yüzyılda adını Britanya adasının kuzeyine göçen Scotia kabilesinden alan İskoçya, tarih boyu güneyindeki ülke olan İngiltere ile savaşlar, bağımsızlık mücadeleleri ve kanlı savaşlar yaşamıştır. İngiltere ve İskoçya arasında İngiltere’nin sürekli kuzeyindeki ülke ile ilgili egemenlik planları ve özerk bir devlet olarak kendi boyunduruğu altında tutma isteği bulunmuştur. Uzun yıllar iki devlet arasında egemenlik ve bağımsızlık konusu bugün bile hala devam etmektedir.
İşte İskoçya’nın İngiltere boyunduruğundan çıkıp, egemenliğini sağlamasında tarihte en önemli kişilerden biri 14. yüzyılda İskoçya Kralı Robert Bruce‘dur. Ancak kral 1. Robert(1274-1329) ın bağımsızlık ve isyan duygularını halk ile birlikte ateşleyen olay ise pek çok kişinin Mel Gibson’ın  başrolünde oynadığı 1995 yapımı Braveheart (cesur yürek) filminden tanıdığımız tarihi baş kahramanı William Wallace’tır.
William Wallace gerçekten yaşamış ve William Wallace’ın gerçek hikayesi, İngilizlerin bölgedeki hakimiyeti ve zulmü üzerine 1297’de arkadaşlarıyla birlikte küçük çaplı bir ayaklanma hareketinde bulunması ile başlar. İngilizlerin ve William Wallace’a cevap ve ders vermek için sevdiği kadın Mario’yu öldürmesinin ardından William Wallace’ın isyan hareketi, yanındakiler ile birlikte artarak büyümüştür. Daha sonra İskoç soylularının da William Wallace’ın yanında yer alması ile ufak bir kıvılcım ile parlayan isyan ateşi, Britanya adasını kasıp kavurmaya başlamıştır.
12 Eylül 1297’de William Wallace’ın liderliğini yaptığı isyancı ordusu, Stirling Savaşı’nda kendilerinden sayıca Üstün olan İngiliz ordusunu ezici bir şekilde mağlup ederler. Bu savaşın ardından William Wallace, İskoçya’nın koruyucusu ilan edilir. Kaynak Yazı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.